ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΟ! ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΤΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΣΤΟ kouskous4@hotmail.gr

Κυριακή 20 Μαρτίου 2011

«Σφράγισε» τον τίτλο με 6αρα στην ΑΕΚ ο Ολυμπιακός

Νικώντας 6 - 0 την ΑΕΚ εξασφάλισε και μαθηματικά το τρόπαιο στην Super League o Ολυμπιακός,

πανηγυρίζοντας το 38ο πρωτάθλημα στην ιστορία του. Νικηφόρα πέρασε από την 27η αγωνιστική Παναθηναϊκός, ενώ ο Πανσερραϊκός λέει βάσει αριθμών το «αντίο» στην πρώτη εθνική κατηγορία.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε με τρία τέρματα στο πρώτο 20λεπτο και άλλα τόσα στο δεύτερο πήρε την «κούπα» με επιβλητικό τρόπο. Την σκορ άνοιξε ο Τζιμπούρ μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα σημείωσαν οι Μέλμπεργκ (7’) , Φουστέρ (20’), Τζιμπούρ (6ο’), Μιραλάς (67’) και Χολέμπας (71’).

Αυτή είναι η τρίτη φορά που ο Ολυμπιακός κάνει φιέστα τίτλου με νίκη κόντρα στην ΑΕΚ: την περίοδο 1966 - 1967 ήρθαν ισόπαλοι 1 - 1 αλλά «κλείδωσαν» τον τίτλο, ενώ το διάστημα 1996 - 1997 οι Ερυθρόλευκοι κέρδισαν 2 - 0.